Kredyt krótkoterminowy - czym jest i kiedy warto z niego skorzystać

Placówki bankowe mają w swojej ofercie wiele różnych kredytów, z jakich wolno nam skorzystać. Kredyty najczęściej różnią się od siebie pod różnymi względami, przykładowo dopuszczalnym czasem spłaty. Kredyty z krótkim terminem spłaty są kojarzone najczęściej z szybkimi pożyczkami pozabankowymi - co jest błędem. W tym artykule przekonasz się czym jest kredyt krótkoterminowy, jakie wytyczne powinno się spełniać, żeby go uzyskać jak również dowiesz się kiedy warto posłużyć się taką formą finansowania.

Czym jest kredyt krótkoterminowy?

Na rynku istnieje sporo wiele różnych, które różnią się między sobą pod wieloma względami. Produkty finansowe jesteśmy w stanie podzielić np. biorąc pod uwagę czas spłaty zaciągniętego zobowiązania, gdzie możemy wymienić następujące kredyty:
-krótkoterminowe (maksymalny termin spłaty zobowiązania do 1 roku)
-średniodnioterminowe (maksymalny termin spłaty zaciągniętego zobowiązania do 3 lat)
-długoterminowe (czas spłaty zobowiązania powyżej 3 lat)
Kredyt z krótkim terminem spłaty jak sama nazwa wskazuje to zobowiązanie udzielane na maksymalnie 12 miesięcy na niewielką kwotę. https://kredyt123.pl/zwrot-prowizji.html Należy zaznaczyć, że kredytu z któtkim okresem spłaty nie trzeba spłacać przez równe 12 miesięcy - jest to wyłącznie całkowity czas spłaty zaciągniętego zobowiązania, którego nie możemy przekroczyć. Przysługuje nam prawo do tego, aby spłacić pozyskane środki finansowe dużo szybciej. Kiedy potrzebujesz natychmiastowo niewielkiej ilości gotówki np. na zakup sprzętu, upominki świąteczne bądź jakieś inne potrzeby, i w chwili obecnej Twoja sytuacja finansowa nie pozwala na pokrycie nieoczekiwanego wydatku, w takim przypadku zdołasz skorzystać z kredytu krótkoterminowego. Placówki bankowe chętnie decydują się na udzielenie takiej formy finansowania, gdyż są to kredyty na nieduże sumy. Minusem tego rodzaju kredytu będzie jednakże wyższy całkowity koszt kredytu. Często możemy spotkać się z sytuacją, że placówka bankowa oferuje zdecydowanie bardziej korzystne warunki dla nowych klientów niż w przypadku osób, które od dłuższego czasu korzystają z jego usług. W związku z tym trzeba przejrzeć oferty różnych instytucji finansowych, tak aby wybrać dla siebie taką ofertę, która będzie dla nas w największym stopniu dogodna.

Warunki, które musisz spełniać, aby uzyskać kredyt krótkoterminowy

Decydując się na skorzystanie z jakiegokolwiek wsparcia finansowego ze strony instytucji finansowej, powinniśmy mieć na uwadze, że należy spełniać ustalone warunki, żeby taką pomoc finansową otrzymać. Z kredytu krótkoterminowego jesteś w stanie skorzystać gdy:
-jesteś osobą pełnoletnią
-posiadasz aktualny dowód osobisty
-posiadasz obywatelstwo polskie
-posiadasz stały adres zamieszkania na terenie kraju
-posiadasz zdolność kredytową - w przypadku kredytów z krótkim terminem spłaty nie jest trudne do pozyskania
-nie posiadasz trudności z regulowaniem obecnych zadłużeń - instytucja bankowa weryfikuje Twoją wiarygodność, czy nie będziesz miał problemów z systematyczną spłatą zobowiązania, o które wnioskujesz

W jakiej sytuacji warto zdecydować się na kredyt krótkoterminowy?

Kredyt z krótkim terminem spłaty jest doskonałym wyjściem z sytuacji dla osób, które w krótkim czasie potrzebują uzyskać niewielką sumę na sfinansowanie swoich bieżących wydatków. Procedura zdobycia kredytu z krótkim okresem spłaty okazuje się być zdecydowanie prostsza a także szybsza, ponieważ wnioski są rozpatrywane w krótszym czasie niż w przypadku kredytów długoterminowych. Z kredytu krótkoterminowego warto skorzystać też wówczas, kiedy chcemy zbudować odpowiednią historię kredytową. To bardzo ważna kwestia, która w przyszłości umożliwi nam zaciągnięcie kredytu z dłuższym terminem spłaty.
Bez względu na to, czy decydujemy się na kredyt krótko czy długoterminowy warto kierować się pewnymi zasadami. Przede wszystkim musisz pomyśleć jaka kwota jest Ci niezbędna - pożyczaj tylko tyle ile naprawdę potrzebujesz , ponieważ uregulowanie zbyt dużego zobowiązania może być kłopotliwe. Zaplanuj jak długo chciałbyś regulować zaciągnięte zobowiązanie, jak również na jaką miesięczną ratę możesz sobie pozwolić, żeby nie nadszarpnąć budżetu